خاطره شهدا
موضوعات داغ

عبور از کرخه

روایتی از شهید سیدمنصور حجازی

عبور از کرخه

روایتی از شهید سیدمنصور حجازی

فاصله محور عملیاتی صالح مشطط تا رودخانه کرخه حدود یک کیلومتر می شد . به علت طغیان رودخانه و بالا آمدن آب امکان تردد با هیچ شناوری میسر نبود . برادران تدارکات سید منصور حجازی و محمد رضا بنا زاده  که در آن طرف رودخانه مستقر بودند،  برای اطلاع رسانی به فرمانده محور یعنی سردار شهید کوسه چی و شهید حمید عنبرسر و برای جلوگیری از غافلگیری نیروهای خودی با قایق در تاریکی شب زده بودند به دل آب.

هوا تاریک شده بود .اما  منصور و محمدرضا به هر ترتیب و در آن شرایط بد رودخانه، خود را به فرماندهی رسانده و گزارش وضعیت منطقه را ارائه کردند.

در حین صحبت آنان متوجه این نکته شدیم که این عزیزان برای رسیدن به فرماندهی و ارائه گزارش چه خطری را به جان خریده اند. 

ماجرا از این قرار یود که هنگام عبور از رودخانه،  موتور قایق آنان با تنه درختی برخورد و پین موتور قایق شکسته می شود. تنها راهی که برای آنان مانده بود شنا کردن بود.  آنها مجبور شده بودند  قایق را در وسط رودخانه به تنه ی درختی ببندند و بقیه مسیر را در تاریکی شب شنا کرده و خود را به ساحل برسانند تا وضعیت و گزارش منطقه را برای تصمیم گیری و ارائه ی دستور به فرماندهانشان برسانند.

از جان گذشتگی آن شب بچه ها برای همیشه در تاریخ حک شد . ایثاری که از تعهد و مسئولیت پذیری آنان برخاسته بود.

 

جانباز زنده یاد سردار عبدالرحمن پوراسد راوی خاطره

شهید سیدمنصور حجازی، متولد ۱۳۴۳ در مورخ ۱۲ فروردین ماه ۱۳۶۰ در حادثه انفجار مین های پاکسازی شده دشمن در منطقه صالح مشطط به همراه ۸ همرزم دیگرش به شهادت رسید و مزار مطهرش در گلزار شهدای شهیدآباد دزفول زیارتگاه عاشقان است

راوی خاطره : روانشاد جانباز : عبدالرحمن پوراسد

با تشکر از : حاج مصطفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا