تاریخ‌نگاری

آماری تکان دهنده از شهدای دزفول در عملیات کربلای ۴

این آمار برای اولین بار منتشر می شود

این آمار تکان دهنده برای اولین بار منتشر می شود

عملیاتی که پیکر اکثر شهدایش به شهر برنگشت

 

عملیات کربلای ۴ از جمله عملیات‌های گسترده دوران جنگ تحمیلی است که توسط نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مورخ ۴ دی ماه سال ۱۳۶۵ و در منطقه غرب و جنوب خرمشهر، اروندرود و جزایر ام‌الرصاص و منطقه ابوالخصیب – در نزدیکی بصره به اجرا در می آید. این عملیات نمی تواند به اهداف خود دست پیدا کند و در مدت زمان بسیارکوتاهی به پایان می رسد.

در این عملیات گردان های عمار ،  بلال و کربلا در سه محور مجاور بطور همزمان خط شکن هستند و هدف تسخیر جزیره سهیل و ام الرصاص عراق است که درست آنطرف رود اروند و مقابل جزیره مینو آبادان قرار دارد. محور گردان عمار جنوبی ترین محور و محور گردان کربلا شمالی ترین محور است و محور گردان بلال بین دو محور گردان های عمار و کربلا قرار دارد.

در این عملیات متاسفانه تعداد ۱۱۴ تن از جوانان سروقامت دزفول به شهادت می رسند که فقط پیکر پاک و مطهر ۲۶ تن از آنان به شهر برمی گردد و پیکر ۸۸ شهید در منطقه باقی می ماند که اکثر این پیکر ها طی سال های ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۷ توسط گروه تفحص شناسایی و به دامان دزفول قهرمان بر می گردد.

آخرین پیکر رجعت داده شده، پیکر پاک و مطهر شهید عبدالامیر رمی بود که در مرداد ماه ۱۳۹۴ توسط گروه تفحص در یک گور دسته جمعی و بین شهدای غواص شناسایی و به دزفول رجعت داده شد.

آمار مربوط به شهدای این عملیات و نیز اسامی مطهر شهدای این عملیات به شرح زیر تقدیم می گردد.

 

 

منبع داده های آماری:

کتاب دایره المعارف شهدای دزفول – منوچهر مهدی پور

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

  1. سلام گردان حمزه سیدالشهدا نیز گروهان غواص خود را مامور به گردان بلال کرده بود. گردان بلال از دو معبر به خط اول عراق هجوم بردند و بعد از تسخیر وتصرف خط اول عراق الحاق این دو گروهان غواص نیز صورت گرفت.

  2. شهید ماشاءالله ابراهیمی پور از شهدای گردان حمزه سیدالشهدا اندیمشک می باشد که شما جزء شهدای دزفول منظور کرده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا