تاریخ‌نگاری

آمار شهدای دزفول در عملیات کربلای ۵

نام مقدس شهدای دزفول در عملیات کربلای 5

آمار شهدای شهرستان دزفول در عملیات کربلای ۵

نام ۷۴ شهید والامقام شهرستان دزفول در عملیات کربلای ۵

 

عملیات كربلای ۵، یكی از مهمترین و پر افتخارترین عملیات‌های دفاع مقدس است كه در ۱۹ دیماه ۱۳۶۵ با رمز مبارك‌ «یازهرا(س)»، در منطقه شلمچه‌ و شرق بصره‌ آغاز گردید. شلمچه به لحاظ اهمیت سیاسی و نظامی، به عنوان یکی از معابر رهیاب شهر بصره، همواره در زمره اهداف قوای نظامی جمهوری اسلامی ایران قرار داشت زیرا در صورت تسلط بر آن منطقه، جمهوری اسلامی ایران می‌توانست برتری خود را در جنگ به اثبات برساند.
در آن عملیات، قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) به عنوان قرارگاه مرکزی عملیات، انتخاب شد و قرارگاه‌های کربلا، نجف و قدس هدایت نیروها را بر عهده داشتند. در جریان عملیات، قرارگاه عملیاتی نوح نیز به نیروهای عمل کننده اضافه گردید. كربلای ۵‌، به‌ لحاظ‌ رشادت‌ و مقاومت‌ وصف ناپذیر نیروهای ایران در شرایط بس دشوار از یك سو و پیچیدگی‌ دژهای‌ مستحكم‌ دشمن از سوی دیگر، یكی‌ از بزرگترین و مهمترین‌ نبردهای‌ تمام‌ دوران‌ جنگ‌ تحمیلی‌ محسوب‌ می‌شود.
در عملیات مزبور بیش‌ از۸۰ فروند هواپیما،۷۰۰ دستگاه‌ تانك‌ و نفربر،۲۵۰ قبضه‌ توپ‌ صحرایی‌ و ضدهوایی، صدها قبضه‌ انواع‌ ادوات‌ نیمه‌ سنگین،۱۵۰۰ دستگاه‌ خودرو و مقدار زیادی‌ سلاح‌ سبك‌ و مهمات‌ دشمن‌ منهدم‌ شد. همچنین‌، ‌۸۱ تیپ‌ و گردان‌ مستقل‌ دشمن‌ منهدم‌ و۳۴ تیپ‌ و گردان‌ نیز آسیب‌ كلی‌ دید. تعداد كشته‌ و زخمی‌های دشمن بالغ‌ بر۷۴۰۰۰تن‌ بود و ۲۶۵۰ نفر اسیر گرفته شد. علاوه‌ بر آن‌۲۲۰ دستگاه‌ تانك‌ و نفربر،۵۰۰ دستگاه‌ خودرو،۸۵ قبضه‌ انواع‌ توپ، هزاران‌ قبضه‌ سلاح‌های‌ سبك‌ و سنگین‌ و مقدار زیادی‌ مهمات‌ نیز به‌ غنیمت‌ نیروهای‌ خودی‌ درآمد.
عملیات كربلای ۵، نتایج مهم و راهبردی در پی داشت. عبور از موانع نفوذ ناپذیر دشمن در شرق بصره و حضور در حومه شهر به گونه‌ای اهمیت داشت كه موجب شد موقعیت سیاسی و نظامی عراق تضعیف و اوضاع جبهه‌های نبرد به سود قوای نظامی ایران تثبیت گردید. افزون بر این، تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ افزایش یافت و به تصویب قطع نامه ۵۹۸،- که برای اولین بار تا حدودی نظریات جمهوری اسلامی ایران در آن لحاظ شده بود- در شورای امنیت سازمان ملل انجامید. همچنین، حضور گسترده نظامی امریکا و متحدین او در خلیج فارس را به دلیل هراس از پیشروی‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در پی داشت.

شهرستان دزفول در این عملیات ۷۴ شهید تقدیم اسلام و انقلاب کرد  که سرداران شهید حاج عظیم محمدی زاده ، عبدالرحمن جلال پور ، یدالله صبور و سید هبت الله فرج الهی از جمله شهدای این عملیات هستند.

آمار شهدای شهرستان دزفول در این عملیات به همراه اسامی مقدس این شهدا تقدیم می گردد:

 

 

منبع داده های آماری:

کتاب دایره المعارف شهدای دزفول – منوچهر مهدی پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا